Цивільна зброя: Огляд її призначення, видів і правового регулювання в Україні

Що таке цивільна зброя?

Цивільна зброя — це зброя, призначена для використання громадянами з метою самооборони, колекціонування, полювання та для проведення тренувань і спортивних змагань. Цивільна зброя включає в себе: вогнепальну зброю, холодну зброю, пневматичну зброю, метальну зброю та спеціальні засоби самооборони (газові балончики, електрошокери, травматична зброя).

Види цивільної зброї

Залежно від призначення та конструкції цивільна зброя поділяється на кілька видів:

 • Вогнепальна зброя — вид зброї, який діє за рахунок відведення порохових газів або спрямовування енергії стисненого повітря (газу) для викиду кулі (снаряда) зі ствола. Вогнепальна зброя включає в себе: пістолети, револьвери, рушниці, карабіни, автомати.
 • Холодна зброя — вид зброї, який призначений для ураження цілі за рахунок використання мускульної сили людини. Холодна зброя включає в себе: ножі, мечі, кинджали, багнети, списи.
 • Пневматична зброя — вид зброї, яка діє за рахунок стисненого повітря (газу) та призначена для ураження цілі кулею або дробом. Пневматична зброя включає в себе: пневматичні пістолети, револьвери, гвинтівки, карабіни.
 • Метальна зброя — вид зброї, який призначений для ураження цілі за рахунок кидання снаряда рукою або за допомогою спеціальних пристроїв (лук, арбалет). Метальна зброя включає в себе: луки, арбалети, дротики, списи.
 • Спеціальні засоби самооборони — засоби, які призначені для тимчасового виведення з ладу нападника без нанесення йому тяжких тілесних ушкоджень. Спеціальні засоби самооборони включають в себе: газові балончики, електрошокери, травматичну зброю.

Правове регулювання обігу цивільної зброї в Україні

Обіг цивільної зброї в Україні регулюється законами, постановами та наказами, які встановлюють правила придбання, зберігання, носіння та використання зброї громадянами. Основним нормативно-правовим актом, який регулює обіг цивільної зброї в Україні, є Закон України "Про зброю". Цей закон визначає види цивільної зброї, порядок придбання та зберігання цивільної зброї громадянами, а також відповідальність за порушення правил обігу цивільної зброї.

Для того щоб отримати дозвіл на зброю в Україні, громадянин повинен подати до відповідних органів внутрішніх справ такі документи:

 • заяву про видачу дозволу на зброю;
 • паспорт громадянина України;
 • довідку про проходження медичного огляду;
 • довідку про проходження курсу навчання поводження зі зброєю;
 • довідку про відсутність судимості.

Після розгляду поданих документів орган внутрішніх справ видає громадянину посвідчення на право придбання зброї, яке дає право на придбання однієї одиниці зброї протягом одного року. Після придбання зброї громадянин повинен зареєструвати її в органах внутрішніх справ впродовж 10 днів.

Висновок

Цивільна зброя може бути використана для різних цілей, таких як самооборона, колекціонування, полювання та для проведення тренувань і спортивних змагань. Однак, обіг цивільної зброї в Україні строго регулюється законами, постановами та наказами, які встановлюють правила придбання, зберігання, носіння та використання зброї громадянами.

Часті запитання

 1. Які види цивільної зброї дозволені в Україні?

В Україні дозволені такі види цивільної зброї: вогнепальна зброя (пістолети, револьвери, рушниці, карабіни, автомати), холодна зброя (ножі, мечі, кинджали, багнети, списи), пневматична зброя (пневматичні пістолети, револьвери, гвинтівки, карабіни), метальна зброя (луки, арбалети, дротики, списи), спеціальні засоби самооборони (газові балончики, електрошокери, травматична зброя).

 1. Як отримати дозвіл на зброю в Україні?

Для того щоб отримати дозвіл на зброю в Україні, громадянин повинен подати до відповідних органів внутрішніх справ такі документи: заяву про видачу дозволу на зброю, паспорт громадянина України, довідку про проходження медичного огляду, довідку про проходження курсу навчання поводження зі зброєю, довідку про відсутність судимості.

 1. Скільки одиниць зброї можна придбати за одним дозволом?

Громадянин може придбати одну одиницю зброї за одним дозволом.

 1. Чи є обмеження на зберігання зброї в Україні?

Так, є. Зброю слід зберігати в сейфі або іншому місці, яке унеможливлює доступ до неї сторонніх осіб.

 1. Чи можна носити зброю в Україні?

Так, можна. Однак, носіння зброї дозволяється лише за наявності спеціального дозволу, який видається органами внутрішніх справ.

Related Post

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *