Стяпонас Дарюс: Литовський герой, що Здійснив Неможливе
Зміст
– Хто такий Стяпонас Дарюс?
– Литовський військовий льотчик, спортсмен, учасник Олімпійських ігор, учасник війни за незалежність
– Американський льотчик цивільної авіації
– Представник литовської діаспори в США
– Учасник Першої світової війни
– Кар’єра в Литві
– Участь в Олімпійських іграх
– Військова служба
– Отримання пілотного посвідчення
– Еміграція до США
– Робота в литовському консульстві
– Пілотна кар’єра
– Трансатлантичний переліт
– Підготовка до польоту
– Виліт з Нью-Йорка
– Аварія поблизу Каунаса
– Пам’ять та спадщина
– Почесті та нагороди
– Музеї та пам’ятники
– Вулиці та площі, названі на честь Дарюса
– Часті запитання
# Хто такий Стяпонас Дарюс?
Стяпонас Дарюс – литовський військовий льотчик, спортсмен, учасник Олімпійських ігор, учасник війни за незалежність, американський льотчик цивільної авіації, представник литовскої діаспори в США, учасник Першої світової війни. У 1933 році він разом зі Стасісом Гіренасом здійснив безпосадковий переліт з Нью-Йорка до Каунаса, але загинув в авіакатастрофі поблизу Каунаса. Дарюс був героєм Литви і символом її прагнення до незалежності.
# Кар’єра в Литві
Стяпонас Дарюс народився 9 січня 1896 року в селі Рукайніс в Тракайському повіті. У 1914 році він закінчив Каунаську гімназію. Навчався в Санкт-Петербурзькому університеті, потім перевівся в Інститут інженерів шляхів сполучення в Петрограді. У 1916 році був призваний на службу в Російську армію.
У 1917 році Дарюс вступив до Литовського національного комітету в Петрограді. Після проголошення незалежності Литви у 1918 році він повернувся на батьківщину і вступив до литовської армії. Дарюс став одним з перших льотчиків литовської авіації. У 1920 році він брав участь в Олімпійських іграх в Антверпені в змаганнях з легкої атлетики.
# Еміграція до США
У 1921 році Дарюс емігрував до США. У Чикаго він працював в литовському консульстві і навчався на пілота. У 1926 році він отримав пілотне посвідчення і почав працювати авіатором в різних авіакомпаніях.
# Трансатлантичний переліт
У 1933 році Дарюс і Гіренас задумали здійснити безпосадковий переліт з Нью-Йорка до Каунаса. Вони придбали самолет Bellanca CH-300 Pacemaker і назвали його “Lituanica”. Підготовка до польоту йшла кілька місяців. Дарюс і Гіренас провели ряд випробувальних польотів і відпрацювали маршрут перельоту.
15 липня 1933 року “Lituanica” вилетіла з аеродрому Флойд Беннетт в Нью-Йорку. Літак летить над Атлантичним океаном у напрямку Європи. Політ проходив нормально, і 17 липня літак підлетів до Литви. Однак через сильний туман Дарюс і Гіренас не змогли розгледіти аеродром в Каунасі і зазнали аварії поблизу міста.
# Пам’ять та спадщина
Стяпонас Дарюс і Стасіс Гіренас стали національними героями Литви. Їх смерть викликала величезний відгук у литовській громаді в США і в Литві. У Литві були встановлені пам’ятники Дарюсу і Гіренасу, їх іменами названі вулиці і площі. У Каунасі відкрито музей, присвячений їх подвигу. У 1934 році в США була випущена поштова марка з зображенням Дарюса і Гіренаса.
# Часті запитання
1. Ким був Стяпонас Дарюс?
– Стяпонас Дарюс був литовським військовим льотчиком, спортсменом, учасником Олімпійських ігор, учасником війни за незалежність, американським льотчиком цивільної авіації, представником литовскої діаспори в США, учасником Першої світової війни.
2. Чому Стяпонас Дарюс відомий?
– Стяпонас Дарюс відомий тим, що разом зі Стасісом Гіренасом здійснив безпосадковий переліт з Нью-Йорка до Каунаса, але загинув в авіакатастрофі поблизу Каунаса.
3. Коли Стяпонас Дарюс здійснив свій знаменитий переліт?
– Стяпонас Дарюс здійснив свій знаменитий переліт з Нью-Йорка до Каунаса 15-17 липня 1933 року.
4. Де похований Стяпонас Дарюс?
– Стяпонас Дарюс похований на цвинтарі Расу в Каунасі, Литва.
5. Що сталося зі Стяпонасом Дарюсом після його смерті?
– Після смерті Стяпонаса Дарюса в Литві були встановлені пам’ятники йому і Стасісу Гіренасу, їх іменами названі вулиці і площі. У Каунасі відкрито музей, присвячений їх подвигу. У 1934 році в США була випущена поштова марка з зображенням Дарюса і Гіренаса.