Особливості нової форми податкової накладної

З 1 липня 2020 року в Україні набула чинності оновлена форма податкової накладної (ПН), затверджена наказом Міністерства фінансів України №496 від 17.12.2015 р. Нова форма ПН відрізняється від попередньої низкою важливих змін, що впливають на порядок заповнення, подання та реєстрації цього первинного бухгалтерського документа.

Основні відмінності нової форми ПН:

* Новий реквізит “Причина коригування” для відображення причин виправлення помилок в ПН. До цього реквізиту включаються коди згідно з Додатком 2 до Порядку заповнення ПН, затвердженим наказом Міністерства фінансів України №307 від 23.07.2015 р.
* Ліквідація графи 16 “Особа – отримувач (покупець)”, а також рядків “ЄДРПОУ покупця”, “Індивідуальний податковий номер покупця (за наявності)”, “Юридична особа, на користь якої здійснюються операції з постачання нерезиденту”. Ці реквізити тепер не обов’язкові для заповнення. Якщо отримувач ПН – неплатник ПДВ, вони не заповнюються.
* Заповнення графи 2 “Особа (платник податку)” за єдиним реєстраційним номером (ЕРНН), наданим Державною податковою службою України. ЕРНН складається з 13 цифр і зазначається у ПН за місцезнаходженням (обліком) платника податку – продавця. Для фізичних осіб, підприємців заповнюється реєстраційний номер облікової картки платника податків.
* Виключення реквізитів “Коригування кількості та вартості”, “Номер митної декларації”. Тепер інформація про коригування кількості та вартості постачання відображається у розділі II ПН, а дані про митну декларацію включаються у відповідний реквізит частини 2 ПН (при заповненні ПН за операціями з ввезення товарів на митну територію України).
* Заповнення реквізиту “Ставка ПДВ” двозначним цифровим кодом типу ставки ПДВ (наприклад, 20, 7).
* Застосування нового порядку заповнення реквізитів “Документ, що підтверджує підставу для виписки без ПДВ” та “Дата виникнення податкових зобов’язань” у ПН, що виписуються неплатникам ПДВ. У цих реквізитах зазначається інформація про документ, що підтверджує звільнення від оподаткування ПДВ, та дату настання події, що є підставою для виникнення податкових зобов’язань у постачальника.
* Включення нових реквізитів “Код товару згідно з УКТ ЗЕД” та “Код послуги згідно з ДКПП” для ідентифікації товарів або послуг у ПН. Заповнюються ці реквізити за УКТ ЗЕД або ДКПП, залежно від типу операції, що оподатковується.
* Перерозподіл обов’язків щодо заповнення та уточнення сумарних даних у ПН. Постачальник заповнює частини 1 та 2 ПН, а отримувач тепер зобов’язаний уточнити дані у частині 3 ПН на підставі зведеної податкової накладної, отриманої від постачальника. У разі неотримання зведеної ПН отримувач самостійно складає розрахунок коригування до раніше отриманих ПН.
* Застосування єдиного слова “Примітки” замість “Податкова накладна додається”. У цьому реквізиті зазначається інформація про додані до ПН первинні документи, а також інші дані, що підтверджують факт, пов’язаний з виникненням податкових зобов’язань.

Окрім зазначених вище змін, у новій формі ПН уточнено порядок заповнення деяких інших реквізитів, у тому числі:

* уточнено перелік відомостей про підписанта у ПН;
* оновлено порядки кодування типу причини корегування і типу джерела товарів.

Процедура подання та реєстрації ПН нової форми залишилася без змін.

Перехід на нову форму податкової накладної з 1 липня 2020 року був обов’язковим для всіх платників податку на додану вартість. Податкові накладні, складені за старою формою з 1 липня 2020 року, не підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Запитання 1:

Які основні відмінності нової форми податкової накладної від попередньої?

Відповідь:

 • Збільшення номенклатури товарів/послуг: Поле "Номенклатура товарів/послуг" розширено до 6 окремих колонок, що дозволяє зазначити більше товарів чи послуг у межах однієї податкової накладної.
 • Введення рядкового порядкового номера: Кожному товару чи послуги в податковій накладній присвоюється унікальний рядковий номер, що полегшує перевірку та обробку документа.
 • Окреме зазначення обсягів постачання: Замість загальної суми обсягу постачання, в новій формі для кожного товару/послуги указується окремий показник обсягу.
 • Розширення поля для підпису уповноваженої особи: Поле для підпису уповноваженої особи розширено, щоб уникнути перекриття штампу податкової інспекції під час реєстрації податкової накладної.
 • Введення нових кодів товарів/послуг: У новій формі реалізовано додаткові коди товарів/послуг згідно з національним класифікатором.

Запитання 2:

Як заповнювати колонки з кодів ДКПП (ЄТВД та УКТ ЗЕД)?

Відповідь:

 • Код ЄТВД указується в першій колонці з кодами товарів/послуг (6 символів).
 • Код УКТ ЗЕД указується в другій колонці (10 символів).
 • Якщо код ЄТВД відсутній або не присвоєно, у першій колонці ставиться прочерк.
 • Якщо код УКТ ЗЕД відсутній або не присвоєно, у другій колонці також ставиться прочерк.
 • Для послуг, які не мають кодів ЄТВД чи УКТ ЗЕД, у перших двох колонках указується нуль.

Запитання 3:

Які зміни внесені до графи "Особа (платник податку), яка отримує (набуває) товари/послуги, не зареєстрована як платник податку"?

Відповідь:

 • Графа розширена та тепер містить два окремих поля:
  • "Назва особи (найменування)"
  • "Ідентифікаційний код особи"
 • Якщо особа не має ІПН, у відповідному полі указується серія та номер паспорта або іншого документа, що засвідчує особу.
 • Для нерезидентів, які не мають ІПН, зазначається серія та номер паспорта, або реєстраційний номер картки платника податків.

Запитання 4:

Чи обов'язково заповнювати всі колонки в новій формі податкової накладної?

Відповідь:

Ні, не всі колонки є обов'язковими для заповнення. Обов'язковими є такі колонки:

 • Номер і дата складання
 • Номер та дата документа, що підтверджує факт отримання (передоплати) коштів
 • З дати виникнення податкових зобов'язань (обов'язково для уточнюючих розрахунків)
 • Найменування платника податку – продавця
 • ІПН платника податку – продавця
 • Найменування покупця
 • ІПН покупця
 • Сума поставки без урахування ПДВ
 • Сума ПДВ

Запитання 5:

Чи дійсні податкові накладні, складені за старою формою після набуття чинності нової форми?

Відповідь:

Так, податкові накладні, складені за старою формою, які були зареєстровані в Єдиному реєстрі податкових накладних до дати набуття чинності нової форми, є дійсними та не потребують переоформлення.

Related Post

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *