Консигнаційні операції в міжнародній торгівлі: вигоди, організація, документальний супровід

Консигнаційні операції, які передбачають експорт матеріальних цінностей до складу іншого суб’єкта підприємницької діяльності з дорученням реалізувати зазначені матеріальні цінності на комісійних засадах, набули широкого поширення у міжнародній торгівлі.
У цій статті ми розглянемо основні моменти, що стосуються консигнаційних операцій, від їх переваг до організації та супровідних документів.

Переваги консигнаційних операцій

 • Розширення ринків збуту: консигнаційні операції дозволяють українським підприємствам вийти на нові ринки збуту, які можуть бути недоступними через обмеження або високі транспортні витрати.
 • Зниження витрат на збут: консигнатор, який реалізує товари на комісійній основі, зацікавлений у просуванні та продажу товарів, що дозволяє експортеру заощадити кошти на маркетингові заходи та збут.
 • Зниження ризиків: консигнаційні операції допомагають експортеру знизити ризики, пов’язані з несплатою товарів, оскільки розрахунки з консигнатором здійснюються після реалізації товарів.
 • Зручність та гнучкість: консигнаційні операції дозволяють експортеру бути більш гнучким у реагуванні на зміни попиту та ринкових умов.

Організація консигнаційних операцій

 1. Вибір консигнатора: експортер повинен ретельно вибрати консигнатора, який має досвід роботи на цільовому ринку, має налагоджену мережу дистрибуції та володіє фінансовою стійкістю.
 2. Укладення договору консигнації: експортер та консигнатор повинні укласти договір консигнації, в якому повинні бути прописані права та обов’язки сторін, умови реалізації товарів, ціна товарів, порядок розрахунків та відповідальність сторін.
 3. Передача товарів: експортер передає товари консигнатору, який приймає їх на відповідальне зберігання.
 4. Реалізація товарів: консигнатор реалізує товари кінцевим споживачам або дистриб’юторам.
 5. Перерахунок коштів: консигнатор перераховує експортеру виручку від реалізації товарів, за вирахуванням своєї комісії та витрат.

Документальний супровід консигнаційних операцій

Консигнаційні операції супроводжуються різноманітними документами, серед яких:

 • Договір консигнації: є основним документом, що регулює відносини між експортером та консигнатором.
 • Рахунок-фактура: використовується для обліку та відстеження руху товарів.
 • Товарно-транспортна накладна: використовується для підтвердження доставки товарів консигнатору.
 • Акт прийому-передачі: використовується для підтвердження передачі товарів консигнатору.
 • Звіт консигнатора: використовується для обліку та відстеження реалізації товарів консигнатором.

Переваги консигнаційних операцій

 • Експортер має повний контроль над процесом реалізації товарів.
 • Постачальник може краще планувати виробництво і постачання товарів відповідно до попиту на них.
 • Консигнаційні операції можуть бути вигідними для обох сторін. Постачальник отримує можливість продавати свої товари на більш вигідних умовах, а споживач – отримувати товари за нижчими цінами.

Недоліки консигнаційних операцій

 • Консигнаційні операції можуть бути ризикованими для постачальника. Якщо споживач не розпродасть товари, постачальник може втратити свої кошти.
 • Консигнаційні операції можуть бути більш дорогими для постачальника, ніж прямий продаж товарів. Постачальник повинен оплатити транспортування, зберігання та інші витрати, пов’язані з консигнацією.

Висновок

Консигнаційні операції можуть бути ефективним інструментом міжнародної торгівлі, що дозволяє експортерам вийти на нові ринки збуту, знизити витрати на збут та ризики. Однак важливо ретельно підбирати консигнатора, укладати договір консигнації та забезпечувати належний документальний супровід операції.

Часті запитання

 1. Що таке консигнаційна операція?
 2. Які переваги консигнаційних операцій?
 3. Як організувати консигнаційну операцію?
 4. Які документи необхідні для проведення консигнаційної операції?
 5. Які ризики пов’язані з проведенням консигнаційних операцій?

Related Post

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *