Геза Калочаї: Від Закарпаття до вершин європейського футболу

Коротка біографія

Деякі можуть не знати ім’я Гези Калочаї, проте його досягнення в історії футболу є незрівнянними. Народившись 30 травня 1913 року в українському Берегові, нині Закарпаття, він здобув славу як видатний футболіст і тренер, прославляючи свою батьківщину на світовій арені.

Подвиги на футбольному полі

Чехословацька збірна

У 1937 році, у віці 24 років, Геза Калочаї дебютував за збірну Чехословаччини, де провів 9 матчів і забив 2 голи. Він став одним з ключових гравців збірної, виступаючи на позиції нападника. Однак, через те, що його рідна Закарпатська Україна була анексована Угорщиною в 1939 році, Калочаї був змушений припинити виступи за чехословацьку команду.

Угорська збірна

Після приєднання Закарпаття до Угорщини, Калочаї продовжив свою міжнародну кар’єру, представляючи вже угорську збірну. У 1946 році він став другим представником з території сучасної України, який взяв участь у чемпіонаті світу з футболу. Калочаї зіграв у чотирьох матчах і забив один гол, helping his team reach the quarter-finals.

Досягнення в клубному футболі

На клубному рівні Геза Калочаї встановив нові стандарти успіху. У 1940 році він приєднався до легендарного угорського клубу МТК “Будапешт” і швидко став його основним гравцем. Разом з командою, він досягнув приголомшливих вершин, вигравши чемпіонати Угорщини в 1941, 1944 і 1948 роках.

Також, Калочаї зіграв чільну роль у перемозі МТК “Будапешт” у Кубку Мітропи в 1939 році – першому великому міжнародному клубному турнірі в Європі. В фіналі проти словацького “Слован” з Братислави, Калочаї став головним героєм, забивши переможний гол.

Тренерська кар’єра

У середині сорокових років Геза Калочаї розпочав свою тренерську кар’єру. Він перейняв кермо управління МТК “Будапешт” і став одним з найуспішніших тренерів в історії клубу. Під його керівництвом, МТК тричі вигравав чемпіонат Угорщини в 1949, 1951 і 1953 роках. Калочаї також привів команду до перемоги в Кубку Угорщини 1952 року.

У 1956 році, Калочаї був призначений головним тренером збірної Угорщини. Він очолив команду під час Олімпійських ігор 1956 року в Мельбурні, де угорці здобули бронзові медалі.

Спадщина

Геза Калочаї є однією з найбільш знакових фігур в історії угорського футболу. Завдяки своєму неймовірному таланту, він досяг високих результатів на полі і здобув численні перемоги. Калочаї став прикладом для майбутніх поколінь футболістів і його вплив на розвиток футболу в Угорщині та Україні незаперечний.

Його досягнення надихали багатьох молодих гравців, у тому числі легендарного Ференца Пушкаша, який був великим шанувальником Калочаї. Пушкаш назвав його одним з найкращих форвардів свого часу.

Висновок

Геза Калочаї був геніальним футболістом і тренером, який залишив незабутній слід в історії спорту. Його досягнення і спадщина продовжують надихати і мотивувати нові покоління гравців в Україні, Угорщині та всьому світі.

Поширені запитання

 • Запитання: Яка найбільша досягнення Гези Калочаї в якості футболіста?
 • Відповідь: Його перемога з МТК “Будапешт” в Кубку Мітропи в 1939 році, де він забив переможний гол у фіналі.

 • Запитання: Скільки матчів Калочаї зіграв за збірну Угорщини?
 • Відповідь: Він зіграв у 26 матчах за Угорщину і забив 17 голів.

 • Запитання: Які команди Геза Калочаї тренував?
 • Відповідь: Він тренував багато клубів, у т.ч. МТК “Будапешт”, “Татабанья”, “Ференцварош” і збірну Угорщини.

 • Запитання: Чим знаменитий Геза Калочаї?
 • Відповідь: Він був другим представником з території сучасної України на чемпіонаті світу з футболу і першим переможцем клубного європейського турніру – Кубка Мітропи.

 • Запитання: Де народився Геза Калочаї?
 • Відповідь: Він народився в Берегові, нині Закарпатська область, Україна.

  Related Post

  Залишити відповідь

  Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *