Кишково-печінкова циркуляція жовчних кислот: Критичний шлях травлення жирів

Що таке кишково-печінкова циркуляція жовчних кислот?

Кишково-печінкова циркуляція жовчних кислот (КПЦЖК) є складним, багатоетапним процесом, що відіграє ключову роль в травленні та всмоктуванні жирів в організмі. Цей цикл починається в печінці, де синтезуються жовчні кислоти, і закінчується в кишківнику, де вони виводяться з організму.

Синтез жовчних кислот

Печінка є головним органом, що відповідає за синтез жовчних кислот. Цей процес відбувається в гепатоцитах – печінкових клітинах. У ході реакції синтезу холестерин перетворюється на первинні жовчні кислоти – хенодезоксихолеву та холеву кислоти. Потім ці первинні жовчні кислоти піддаються подальшим перетворенням у кишківнику мікрофлорою. У результаті утворюються вторинні жовчні кислоти – дезоксихолева та літохолева кислоти.

Виділення та зберігання жовчі

Жовчні кислоти накопичуються в печінці, утворюючи жовч. Жовч виділяється в жовчний міхур через систему жовчних проток. Прийом їжі стимулює вихід жовчі з жовчного міхура в дванадцятипалу кишку через жовчний проток.

Реабсорбція жовчних кислот

У дванадцятипалій кишці жовчні кислоти беруть участь в емульгуванні жирів, що надходять з їжею. Цей процес сприяє кращому розчиненню жирів і полегшує їх перетравлення ліпазами, ферментами, що розщеплюють жири. Після емульгації жирів, жовчні кислоти всмоктуються в нижній частині тонкого кишечника і транспортуються до печінки через портальну вену.

Ретранспорт жовчних кислот

У печінці жовчні кислоти піддаються ретранспорту в жовч, що забезпечує їхню повторну циркуляцію. Цей процес відбувається за допомогою спеціальних переносників на мембранах клітин печінки.

Висновок

Кишково-печінкова циркуляція жовчних кислот – це складний і ефективний механізм, що забезпечує оптимальне травлення і всмоктування жирів. Цей цикл відіграє важливу роль у підтримці нормального метаболізму ліпідів в організмі.

Часті питання про кишково-печінкову циркуляцію жовчних кислот

 1. Яка роль жовчних кислот у травленні жирів?
  Жовчні кислоти допомагають емульгувати жири, тобто розбивати їх на дрібні краплі. Це дозволяє ферментам більш ефективно розщеплювати жири на окремі жирні кислоти, які можуть всмоктуватися в кишечнику.
 2. Де відбувається синтез жовчних кислот?
  Синтез жовчних кислот відбувається в печінці з холестерину.
 3. Які органи беруть участь у кишково-печінковій циркуляції жовчних кислот?
  Печінка, жовчний міхур, підшлункова залоза, дванадцятипала кишка, тонка кишка, товста кишка.
 4. Яка роль мікрофлори кишечника в кишково-печінковій циркуляції жовчних кислот?
  Мікрофлора кишечника здатна перетворювати первинні жовчні кислоти, які синтезуються в печінці, у вторинні жовчні кислоти. Ці вторинні жовчні кислоти також беруть участь у травленні жирів і мають ряд інших важливих функцій в організмі.
 5. Які порушення в кишково-печінковій циркуляції жовчних кислот можуть виникати?
  Порушення в кишково-печінковій циркуляції жовчних кислот можуть призводити до різних проблем з травленням, в тому числі до мальабсорбції жирів. Мальабсорбція жирів – це стан, при якому організм не може засвоїти достатню кількість жирів з їжі.

Related Post

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *