ТЕ2

By admin Гру 28, 2023

ТЕ2 (Тепловоз з Електричною передачею, 2-а модель)

ТЕ2 — це радянський восьмивісний двосекційний вантажопасажирський тепловоз потужністю 2×1000 к.с., що будувався з 1948 по 1955 роки на Харківському заводі транспортного машинобудування за участю Харківського електротягового заводу (ХЕТЗ). Він став першим радянським масовим тепловозом (випущено понад тисячу секцій) і першим серійним двосекційним локомотивом.

# Історія створення

Після Другої світової війни в СРСР постала гостра потреба у нових транспортних засобах, здатних замінити застарілі паровози. У зв’язку з цим було прийнято рішення про розробку нового тепловоза, який мав бути більш потужним і економічним, ніж попередні моделі.

Проектування ТЕ2 було розпочато в 1945 році на Харківському заводі транспортного машинобудування. У роботі брали участь провідні радянські інженери, серед яких був і Борис Стечкін, який пізніше став одним з найвідоміших тепловозобудівників у світі.

У 1948 році був випущений перший дослідний тепловоз ТЕ2. Після успішних випробувань локомотив був запущений в серійне виробництво.

# Конструкція

ТЕ2 складається з двох секцій, які з’єднані між собою автозчепом. Кожна секція має свій власний дизель, генератор і тягові електродвигуни. Дизель-генераторна установка розміщується в машинному відділенні, яке займає більшу частину секції. У кабіні машиніста розміщуються органи управління тепловозом.

Дизель-генераторна установка ТЕ2 складається з дизеля 10Д100 і генератора ГП-304. Дизель 10Д100 є чотиритактним, десятициліндровим, V-подібним дизелем потужністю 1000 к.с. Генератор ГП-304 є синхронним генератором змінного струму потужністю 750 кВт.

Тягові електродвигуни ТЕ2 — це ТЕ-006. Електродвигуни ТЕ-006 є колекторними електродвигунами постійного струму потужністю 110 кВт.

# Технічні характеристики

* Довжина: 35,4 м
* Ширина: 3,1 м
* Висота: 4,8 м
* Маса: 180 т
* Потужність: 2×1000 к.с.
* Максимальна швидкість: 100 км/год
* Запас ходу: 1000 км

# Експлуатація

ТЕ2 почав експлуатуватися в 1948 році. Тепловоз використовувався для водіння пасажирських і вантажних поїздів на багатьох залізницях СРСР.

ТЕ2 виявився дуже вдалим тепловозом. Він був потужним, економічним і надійним. Завдяки цьому ТЕ2 став одним з найпоширеніших тепловозів в СРСР.

Модернізація

У 1955 році була проведена модернізація ТЕ2. В результаті модернізації тепловоз отримав новий дизель 10Д100М, який мав більшу потужність (1100 к.с.) і був більш економічним. Також були модернізовані генератор, тягові електродвигуни та інші компоненти тепловоза.

Модернізований ТЕ2 отримав назву ТЕ2М. ТЕ2М випускався до 1960 року. Загалом було випущено понад 1000 секцій ТЕ2М.

# ТЕ2 в Україні

Після розпаду СРСР тепловози ТЕ2 і ТЕ2М продовжували експлуатуватися на залізницях України. Однак згодом вони були замінені більш сучасними тепловозами.

На сьогоднішній день в Україні залишилося всього кілька тепловозів ТЕ2 і ТЕ2М. Вони використовуються для виконання маневрової роботи і водіння легких пасажирських та вантажних поїздів.

# Висновок

ТЕ2 — це перший радянський масовий тепловоз і перший серійний двосекційний локомотив. Тепловоз був дуже вдалим і протягом тривалого часу був одним з найпоширеніших в СРСР. В даний час тепловози ТЕ2 і ТЕ2М практично витіснені більш сучасними локомотивами.

# Запитання, що часто задаються

* Яка потужність ТЕ2?
* Яка максимальна швидкість ТЕ2?
* Який запас ходу ТЕ2?
* Де експлуатувався ТЕ2?
* Коли ТЕ2 був знятий з виробництва?

Related Post

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *