Фанера і ДВП – це два поширені листові матеріали, які використовуються в будівництві, меблевому виробництві та інших сферах. Незважаючи на деякі подібні риси, ці матеріали мають суттєві відмінності, які визначають їх сферу застосування.

Структура

Фанера складається з декількох тонких листів шпону, склеєних між собою під прямим кутом перпендикулярно до волокон деревини. Шпон – це тонкий зріз деревини, отриманий за допомогою лущення або стругання. Кількість шарів шпону може варіюватися від 3 до 13, що впливає на товщину і міцність фанери.

ДВП (деревно-волокниста плита) відрізняється від фанери своєю структурою. Вона виготовляється з дрібних волокон деревини, які пресують під високим тиском з додаванням зв’язуючих речовин. В результаті виходить однорідний матеріал без видимих волокон.

Міцність і стійкість

Фанера вважається більш міцним матеріалом порівняно з ДВП. Проклеєні під кутом шари шпону забезпечують високу міцність на вигин, а також стійкість до розшарування і деформації. Фанера підходить для використання в конструкціях, що піддаються значним навантаженням, таких як перекриття, стіни і дахи.

ДВП має меншу міцність і стійкість, ніж фанера. Вона може деформуватися під впливом вологи, перепадів температури і ваги. Тому ДВП застосовується в основному для внутрішніх робіт з меншими навантаженнями, наприклад, для обшивки стін і стель.

Вологостійкість

Вологостійкість – ще одна важлива характеристика для листових матеріалів. Фанера, виготовлена з водостійких порід деревини і зі спеціальним просоченням, має високу стійкість до вологи і може використовуватися в умовах підвищеної вологості. Таке застосування знаходить в у будівництві зовнішніх конструкцій, палуб суден та елементів меблів, які контактують з водою.

ДВП, навпаки, має низьку вологостійкість. Контакт з водою викликає набухання і втрату міцності матеріалу. Тому ДВП не рекомендується використовувати в умовах підвищеної вологості.

Вартість

Фанера зазвичай дорожче, ніж ДВП. Ця різниця в ціні обумовлена ​​більшою складністю виробництва, а також використанням якісніших матеріалів. Вибір матеріалу для конкретного застосування залежить від його ціни та відповідності вимогам до міцності, вологостійкості та інших характеристик.

Сфера застосування

Висока міцність і вологостійкість фанери роблять її незамінною для зовнішніх і несучих конструкцій, а також для меблів, що піддається значним навантаженням. Фанеру часто використовують для будівництва опалубки, зведення стін, дахів і обшивки панелей.

ДВП завдяки своїй більш низькій вартості і легкій обробці знаходить застосування в декоративних цілях. Вона використовується для обшивки стін і стель всередині приміщень, а також для виготовлення меблів, таких як дверки шаф і дно шухляд.

Критерії вибору

При виборі між фанерою і ДВП необхідно враховувати наступні критерії:

* Міцність: Фанера більш міцна, ніж ДВП, і краще підходить для несучих конструкцій.
* Вологостійкість: Фанера з водостійким просоченням підходить для використання в умовах підвищеної вологості, а ДВП – ні.
* Вартість: Фанера дорожче ДВП, але пропонує кращі характеристики міцності і вологостійкості.
* Сфера застосування: Фанера підходить для зовнішніх і несучих конструкцій, меблів з високими навантаженнями, а ДВП – для внутрішніх декоративних цілей.

Розуміння відмінностей між фанерою і ДВП дозволить зробити оптимальний вибір для конкретного проекту, забезпечивши надійність, довговічність і естетичний вигляд конструкцій і предметів.

Запитання 1: У чому полягає основна відмінність між фанерою і ДВП?

Відповідь: Основною відмінністю між фанерою і ДВП є їхня структура. Фанера складається з декількох шарів тонкого дерев'яного шпону, склеєних перпендикулярно один до одного з використанням смол. Ця багатошарова структура надає фанері високу міцність і стійкість до деформацій. ДВП, навпаки, являє собою тонку однорідну плиту, виготовлену з дрібних деревних волокон, пресованих під високим тиском.

Запитання 2: Які різновиди фанери існують?

Відповідь: Існує кілька різновидів фанери, які класифікуються за типом деревини, використовуваної для виготовлення шпону, а також за призначенням. Найпоширенішими типами є: хвойна фанера (виготовляється з сосни, ялини, кедра), листяна фанера (виготовляється з берези, бука, дуба), водостійка фанера (просочена спеціальними смолами, стійка до впливу вологи).

Запитання 3: Які характеристики ДВП можна виділити?

Відповідь: ДВП характеризується високою щільністю, стійкістю до вологи, тепло- і звукоізоляційними властивостями. Завдяки своїй однорідності ДВП добре підходить для обшивки стін, підлог, стель, а також для виготовлення меблів. Крім того, ДВП легко піддається обробці, що дозволяє використовувати його для створення декоративних елементів.

Запитання 4: В яких сферах застосовуються фанера і ДВП?

Відповідь: Фанера завдяки своїй міцності і вологостійкості широко використовується в будівництві для каркасів, опалубки, дахових покриттів. Також фанера застосовується в транспортній промисловості для виготовлення кузовів, в меблевій промисловості для виробництва меблів і предметів інтер'єру. ДВП, як правило, використовується для внутрішньої обробки приміщень, облицювання стін і стель, виготовлення перегородок, а також для виробництва меблів і пакувальних матеріалів.

Запитання 5: На які властивості слід звертати увагу при виборі фанери або ДВП?

Відповідь: При виборі фанери або ДВП необхідно враховувати такі властивості:

  • Міцність і стійкість до деформацій
  • Вологостійкість
  • Тепло- і звукоізоляційні властивості
  • Породостійкість
  • Вага
  • Зовнішній вигляд
  • Ціна

Related Post

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *