Чемпіонат Англії з футболу: від Першого дивізіону до Прем’єр-ліги
Англійський футбол має багату історію, яка сягає середини 19 століття. Чемпіонат Англії з футболу, найвищий рівень футбольної ліги в Англії, був заснований у 1888 році. Спочатку відомий як Футбольна ліга, чемпіонат зазнав кількох змін з моменту свого створення. Однією з найважливіших змін стало створення Прем’єр-ліги в 1992 році.
Перший дивізіон Футбольної Ліги (1888-1992)
Перший дивізіон Футбольної ліги був найвищим рівнем англійського футболу з 1888 по 1992 рік. Ліга складалася з 22 клубів, які грали один з одним по двічі за сезон, вдома та на виїзді. В кінці сезону клуби були ранжовані залежно від кількості набраних очок, причому клуб з найбільшою кількістю очок ставав чемпіоном. У разі рівності очок між двома або більше клубами, чемпіоном ставав клуб з найкращою різницею забитих і пропущених м’ячів.
За роки існування Першого дивізіону Футбольної ліги його вигравали 24 різних клуби. Найуспішнішими клубами були “Манчестер Юнайтед”, який виграв лігу 7 разів, і “Ліверпуль”, який виграв лігу 18 разів. Інші клуби, які вигравали Перший дивізіон Футбольної ліги, включають “Арсенал”, “Челсі”, “Тоттенхем Хотспур” і “Астон Вілла”.
Прем’єр-ліга (1992-теперішній час)
Прем’єр-ліга була створена в 1992 році, коли 22 клуби з Першого дивізіону Футбольної ліги відокремилися від ліги і сформували нову лігу. Ця подія стала відома як “Босманський перехід”, оскільки її каталізатором став судовий позов бельгійського футболіста Жана-Марка Босмана проти ФІФА та УЄФА.
Прем’єр-ліга складається з 20 клубів, які грають один з одним по двічі за сезон, вдома та на виїзді. В кінці сезону клуби були ранжовані залежно від кількості набраних очок, причому клуб з найбільшою кількістю очок стає чемпіоном. У разі рівності очок між двома або більше клубами, чемпіоном стає клуб з найкращою різницею забитих і пропущених м’ячів. Якщо різниця забитих і пропущених м’ячів також однакова, то проводиться додатковий матч, щоб визначити чемпіона.
За роки існування Прем’єр-ліги її вигравали 7 різних клубів. Найуспішнішим клубом став “Манчестер Юнайтед”, який виграв лігу 13 разів. Інші клуби, які вигравали Прем’єр-лігу, включають “Челсі”, “Манчестер Сіті”, “Арсенал”, “Блекберн Роверз” і “Лестер Сіті”.
Порівняння Першого дивізіону Футбольної Ліги та Прем’єр-ліги
Перший дивізіон Футбольної Ліги та Прем’єр-ліга мають кілька спільних рис. Обидві ліги складаються з 20 клубів, обидві ліги грають один з одним по двічі за сезон, і в обох лігах чемпіоном стає клуб з найбільшою кількістю очок наприкінці сезону. Однак є й деякі ключові відмінності між двома лігами.
По-перше, Прем’єр-ліга є більш глобалізованою, ніж Перший дивізіон Футбольної Ліги. У Прем’єр-лізі грає більше іноземних гравців, ніж у Першому дивізіоні Футбольної Ліги, і ці гравці представляють ширший діапазон країн.
По-друге, Прем’єр-ліга є більш комерційною, ніж Перший дивізіон Футбольної Ліги. Клуби Прем’єр-ліги отримують більше грошей від телевізійних прав, спонсорства та продажу квитків, ніж клуби Першого дивізіону Футбольної Ліги. Це призвело до того, що Прем’єр-ліга стала більш привабливою для іноземних інвесторів.
По-третє, Прем’єр-ліга є більш конкурентоспроможною, ніж Перший дивізіон Футбольної Ліги. Це пов’язано з тим, що в Прем’єр-лізі немає системи вибування та підвищення в класі, через що всі команди мають однаковий шанс виграти чемпіонат. Це призвело до того, що в Прем’єр-лізі часто відбуваються несподівані результати, що робить її однією з найцікавіших футбольних ліг у світі.
Висновок
Чемпіонат Англії з футболу зазнав значних змін за останні століття. Від Першого дивізіону Футбольної Ліги до Прем’єр-ліги, англійський футбол став більш глобальним, комерційним і конкурентоспроможним. Ці зміни привели до того, що чемпіонат Англії з футболу став одним з найпопулярніших і захоплюючих футбольних змагань у світі.
Питання, що часто задаються:
- Який клуб є найбільш успішним в історії чемпіонату Англії з футболу?
- Коли була створена Прем’єр-ліга?
- Скільки клубів беруть участь в Прем’єр-лізі?
- Як визначається чемпіон Прем’єр-ліги?
- Які клуби вигравали Прем’єр-лігу?
